به دنبال مطلب خاصی هستی؟

در لیست محصولات آن رابیابید

امکان خرید با تمامی کارت های بانکی

گروه ها

بخش همکاران

بنرهای تبلیغاتی

تبلیغ متنی

کدهای اختصاصی

نام محصول:آموزش روشهای ساخت و تزیین قلمدان

آموزش روشهای ساخت و تزیین قلمدان
نام محصول : آموزش روشهای ساخت و تزیین قلمدان
دسته : هنر و گرافیک
بازدید: 509 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 1233 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 105

توضیحات کوتاه:
شیوه های سنتی ساخت قلمدان 1ـ ساخت قلمدان به وسیله ی خمیر كاغذ این نوع قلمدان همانگونه كه از نام آن پیداست به كمك خمیر كاغذ كه قبلاً انواع تهیه ی آن توضیح داده شد ساخته می شود اما ساخت این نوع قلمدان ، علاوه بر خمیر كاغذ به وسیله ای دیگر به نام « قالب » نیز نیاز دارد قالب چیست ؟! قلمدانها معمولاً از دو بخش اساسی تشكیل می شوند بخش اول، بخش


قیمت: 4,000 تومان
خرید و دانلود
توضیحات کامل:

شیوه های سنتی ساخت قلمدان

1ـ ساخت قلمدان به وسیله ی خمیر كاغذ

این نوع قلمدان همانگونه كه از نام آن پیداست به كمك خمیر كاغذ كه قبلاً انواع تهیه ی آن توضیح داده شد ساخته می شود. اما ساخت این نوع قلمدان ، علاوه بر خمیر كاغذ به وسیله ای دیگر به نام « قالب » نیز نیاز دارد.

قالب چیست ؟!

قلمدانها معمولاً از دو بخش اساسی تشكیل می شوند . بخش اول، بخش درونی یا زبانه است كه محل قرار گرفتن ابزار مخصوص كتابت می باشد، و بخش دوم كه به بخش بیرونی معروف است، همان رویه ، جلد ، طبقه یا قالب قلمدان است كه اساسی ترین بخش یك قلمدان است.

بنابراین توضیح ، برای ساخت قلمدان بایستی قالبهای این دو بخش تهیه شود.  این قالبها غالباً از جنس چوب محكم می باشد و در عین حال كه شبیه به هم هستند و لیكن از لحاظ اندازه با یكدیگر متفاوت می باشند. این تفاوت اندازه ، به خاطر نحوه ی كاربرد آن است بدین معنی كه قالب كوچكتر برای قسمت اول قلمدان یعنی « زبانه » و قالب بزرگتر برای طبله یا همان جلد قلمدان مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از تهیه ی قالبها ، عملاً ساخت قلمدان  آغاز می شود. استاد قلمدان ساز، با مهارتهای خاص شروع به ساختن این وسیله ی هنری می نماید. اولین قسمتی كه از قلمدان ساخته می شود زبانه ی آن است. اما مرسوم است پیش از آنكه خمیر كاغذ به اطراف غالب زبانه قرار گیرد، گرداگرد آن به صابون آغشته شود و علت این امر نچسبیدن خمیر بر دیواره ی غالب است.

بعد از صابون گیری قالب، خمیر كاغذ را در اطراف و كف زبانه قرار می دهند، این قرار گرفتن بیشتر با فشار صورت می گرفت تا خمیر، در عین انسجام بیشتر شكل قالب را تا حدودی به خود بگیرد. وقتی تمام قسمتهای مورد نظر زبانه به خمیر آغشته شد آنرا در معرض آفتاب قرار می دهند تا تقریباً خشك شود. بعد از اینكه تا حدودی خشك شد، بوسیله ی یك مصقّل (قطعه ای چوب یا استخوان قلم گوسفند ) قسمتهای ناهمواری كه در سطح زبانه است صاف ، هموار و در عین حال فشرده می شود كه در واقع با این عمل سطح زبانه را مهره كشی [Calender] می كردند.

این پایان اولین مرحله ی لایه گذاری در روی زبانه است. بعد از اینكه این لایه كاملاً خشك شد لایه ای دیگر از خمیر كاغذ به روی لایه ی خشك شده اضافه می شود. در این مرحله نیز همان مراحلی طی می شود كه در نوبت قبل صورت پذیرفت. و این لایه گذاریها و مراحل آنقدر تكرار می شود تا ضخامت زبانه به قالب بخش بیرونی قلمدان نزدیك شود و بدین صورت ساخت بخش اول قلمدان به پایان خواهد رسید. در ساخت بخش دوم كه قسمت رویه ی قلمدان است همان روشی كه كار گرفته می شود كه در ساخت بخش اول از آن استفاده شد و عیناً تمام مراحل آن تكرار  می گردد، با این تفاوت كه این بار تمام سطح قالب چوبی از خمیر كاغذ پوشیده می شود. پس از عملیات فشرده شدن خمیر، خشك كردن و صیقل دادن قالب قلمدان و پس از آنكه ضخامت مورد نظر بدست آمد باید منتظر شد تا سطح قلمدان خشك شود.

خارج كردن زبانه و قاب قلمدان از قالبها، مرحله ای است كه دارای اهمیت خاص خود می باشد. در این میان جداكردن زبانه ی قلمدان بسیار ساده تر از قاب آن است . چه كه زبانه ی قلمدان یك سر آن باز است و به راحتی می توان آن را از قالب خارج كرد، اما در مورد قاب قلمدان باید روشی دیگر به كار برد. این روش كه به « كله بری » یا « دهانه بری » قلمدان معروف است زمانی صورت می گیرد كه هنوز رویه ی قلمدان به كلی خشك نشده و به اصطلاح مقداری از نم خمیر در آن باقی مانده باشد، برش در این حالت دو ویژگی دارد :

اولاً ـ باعث سهولت در برش دهانه ی قلمدان می شود و ثانیاً ـ در هنگام جفت شدن رویه با زبانه كه بعداً در آن باره صحبت خواهد شد كاملاً با یكدیگر منطبق شده و باعث زیبایی بیشتر قلمدان می شود. برش به وسیله ی ابزار قالب بری كه ممكن است چاقو یا تیغه ی فلزی تیزی باشد در حدود 5/2 سانت از انتهای جلد قلمدان و به طور عمودی قرار می گیرد. با این عمل قسمت كوچكی از جلد قلمدان بریده می شود كه اصطلاحاً به آن « دهانه » یا « كله ی قلمدان » اطلاق می گردد. در واقع این برش جداساختن قالب از رویه را به سهولت امكان پذیر می سازد ، چه كه باراندن رویه ی ساخته شده به عقب، قالب به راحتی از آن خارج می شود.

پس از این جداسازی نوبت به متصل كردن قطعات ساخته شده به یكدیگر می شود. ابتدا دهانه یا همان قسمت بریده شده ی كوچك را روی زبانه نصب و برای ثابت ماندن و عدم تحرك هنگام بازو بسته شدن آن را به وسیله ی سریش می چسبانند. از این پس زبانه آماده است كه در داخل قالب قرار گیرد. پس از این قرار گرفتن ، قاب به صورت كشویی روی زبانه حركت می كند و پس از برخورد به بخش ثابت از حركت می ایستد . اینجاست كه دهانه و جلد قلمدان به یكدیگر جفت شده و شكل اصلی قلمدان را به وجود می آورند.

حال زمان آن رسیده است كه برای آخرین بار و در زمانی طولانی تر، قلمدان ساخته شده در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد تا به كلی خشك شود و انسجام واقعی خود را بدست آورده و برای رنگ پذیری آماده شود.

فهرست

عنوان                                           

تقدیر و سپاس                               

پیشـگفتار                                         

فصل اول

بخش اول : مقدمه                                

بخش دوم : واژه شناسی                           

بخش سوم : تاریخچه                              

فصل دوم

بخش اول : مواد اولیه ساخت قلمدان               

بخش دوم : كاغذ و كاغذ گری                      

فصل سوم

ساخت قلمدان                                    

بخش اول : شیوه های سنتی ساخت قلمدان            

بخش دوم : ساخت و سازهای ابتكاری            

فصل چهارم

تزئینات قلمدان                             

بخش اول : مراحل قبل از نقش آفرینی      

الف- آماده سازی سطح قلمدان (بوم سازی)

ب- رنگ و رنگ سازی          

بخش دوم : مراحل نقش آفرینی                 

انواع تزئین                            

شیوه های دیگر تزئین                        

بخش سوم : استادان مزین ساز                 

بخش چهارم : مراحل بعد از نقش آفرینی        

بخش پنجم : بازسازی و تعمیر قلمدان              

فصل پنجم

تصاویر                                 

حسن ختام                                   

فهرست منابع                                


تضمین خرید


قیمت: 4,000 تومان
خرید و دانلود


برچسب ها : آموزش روشهای ساخت و تزیین قلمدان , مواد اولیه ساخت قلمدان , شیوه های سنتی ساخت قلمدان , تزئینات قلمدان , ساخت قلمدان , آماده سازی سطح قلمدان , بازسازی و تعمیر قلمدان

تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.

ارسال نظر


ارسال نظر

ورود / عضویت در سایت

تماس با صاحب آگهی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آگهی ، با صاحب آگهی در ارتباط باشید